Krótkowzroczność jest wadą wzroku, która z roku na rok dotyka większą ilość dzieciaków. Im szybciej zostanie zdiagnozowana i zaopiekowana, tym lepsze są prognozy na “zahamowanie” jej wzrostu. Poznaj czynniki ryzyka wystąpienia krótkowzroczności oraz pierwsze jej objawy. Pamiętaj o regularnych badaniach.

Czynniki ryzyka rozwinięcia krótkowzroczności*:

Wszystkie przedstawione czynniki ryzyka pochodzą z raportu przygotowanego przez ekspertów zrzeszonych przez Brien Holden Vision Institute. Są wynikiem meta-analizy dostępnych badań na rok 2021.

Wyszczególnione czynniki ryzyka:

  1. Mało czasu na zewnątrz. Przebywanie w naturalnym świetle słonecznym wykazuje działanie ochronne przed pojawieniem się krótkowzroczności u dzieci – potwierdzają to badania z ostatnich 20 lat. Zaleca się, aby czas na świeżym powietrzu wynosił minimum 2h dziennie. Niektóre badania sugerują również, że światło wpływa również na spowolnienie już występującej krótkowzroczności. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym zakresie.
  2. Wyższy poziom edukacji – wiele badań potwierdza związek przyczynowy pomiędzy poziomem edukacji a rozwinięciem krótkowzroczności. Istnieje kilka hipotez, które mają tłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Wciąż jednak brakuje pewnych danych, które wskażą jednoznacznie przyczynę. Wśród badanych hipotez podaje się zadanie wzrokowe jakim jest czytanie i pisanie (praca wzrokowa w bliży), ale sam mechanizm nie jest jasno sprecyzowany.
  3. Użytkowanie komputerów i smartfonów. Niezaprzeczalnie cyfryzacja spowodowała, że ekrany towarzyszą nam każdego dnia. W przypadku dzieci jest to czynnik, który zdecydowanie zwiększa czas spędzany w bliży wzrokowej oraz ogranicza czas spędzany na zewnątrz. 
  4. Krótkowzroczni rodzice – ryzyko rozwinięcia krótkowzroczności u dziecka krótkowzrocznych rodziców jest o 50% wyższe niż u rówieśnika bez krótkowzroczności

Pierwsze symptomy krótkowzroczności u dzieci – czyli kiedy koniecznie zgłosić się na badanie

Dziecko nie zawsze powie, że gorzej widzi. Warto jest obserwować swoje pociechy, aby w odpowiednim momencie zgłosić się do specjalisty.

Pierwsze symptomy, które mogą wskazywać, że dziecko jest krótkowzroczne:

  • skargi na niewyraźny obraz
  • mrużenie oczu
  • pocieranie oczu
  • podchodzenie blisko do telewizora/przedmiotów, na których się skupia
  • pochylanie się nad książką/zeszytem w trakcie czytania
  • problemy z koncentracją i nauką
  • łzawienie oczu
  • bóle głowy
  • unikanie aktywności fizycznej

Pamiętaj, aby nie zwlekać i umówić się na badanie jak tylko zauważysz u swojego dziecka coś niepokojącego.

Pierwsze symptomy Bezpłatne konsultacje telefoniczne z optometrystą dziecięcym

Jeżeli Twoje dziecko ma stwierdzoną krótkowzroczność lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat wzroku dzieci i metod kontroli przyrostu wad wzroku możesz umówić się na bezpłatną konsultację telefoniczną z optometrystą.

Daj znać kiedy będziesz miał chwilkę wolnego, a my zadzwonimy w wybranym przedziale czasowym.

* Morgan IG, Wu PC, Ostrin LA, Tideman JWL, Yam JC, Lan W, Baraas RC, He X, Sankaridurg P, Saw SM, French AN, Rose KA, Guggenheim JA. IMI Risk Factors for Myopia. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2021 Apr 28;62(5):3. doi: 10.1167/iovs.62.5.3. PMID: 33909035; PMCID: PMC8083079.