Prawdopodobnie spędzasz każdego dnia więcej niż 6 godzin przed różnego rodzaju ekranami. Podczas gdy Ty wykonujesz swoje obowiązki i wypełniasz swój czas małymi przyjemnościami, Twoje oczy muszą pracować jak szalone. W rezultacie możesz odczuwać, że Twoje oczy są zmęczone. Oczywiście są sposoby na zmęczone oczy i właśnie dziś chcemy Ci je w kilku słowach przybliżyć.

1. Regularne badania wzroku a zmęczone oczy

To, że widzisz wszystko wyraźnie nie oznacza, że nie potrzebujesz okularów. A zdecydowanie potrzebujesz regularnych kontroli swojego wzroku, aby zachować wyraźne widzenie na lata i nigdy nie dowiedzieć się czym są zmęczone oczy. Co oznaczają regularne badania wzroku? Minimum raz na dwa lata, a po ukończeniu 40 r.ż. co rok.

Poznajmy kilka najczęstszych problemów ze wzrokiem, które wpływają na dyskomfort podczas pracy przy komputerze:

  • ukryta nadwzroczność  

Pierwsze objawy pojawiają się podczas wykonywania czynności w bliży, np. czytania. Wzrok zaczyna się męczyć, odczuwamy napięcie w oczach i czasem widzimy niewyraźnie. Przy takiej wadzie wzroku docelowo będziemy nosili okulary “plusowe” na stałe, czyli również do dali. Ukryta nadwzroczność o młodych osób najczęściej wiąże się z koniecznością noszenia okularów do pracy w bliży.

  • astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku, która sprawia, że nie widzimy wyraźnie zarówno w dali, jak i w bliży. Korekcja nawet niewielkiego astygmatyzmu często całkowicie niweluje zmęczenie oczu przed komputerem.

  • prezbiopia

Czyli problem z wyraźnym widzeniem w bliży, który pojawia się po 40 r.ż.. Wspomniana wcześniej akomodacja osłabia się wraz z wiekiem. W rezultacie u każdego z nas przychodzi moment, w którym zaczynamy oddalać tekst od oczu, aż w końcu zaczyna nam brakować “ręki”. Jest to moment, w którym niezbędne są okulary do czytania, komputera lub progresywne (tzw. 3-w-1).

Zmęczone oczy mogą być również wynikiem problemów z akomodacją oraz widzeniem obuocznym:

  • dysfunkcje akomodacji

Gdy akomodacja nie działa sprawnie to odczuwamy dyskomfort, który może się różnie objawiać: niewyraźne widzenie w dali po kilku godzinach pracy, zmęczenie oczu, łzawienie oczu, bóle głowy. Często pomagają odpowiednie okulary lub ćwiczenia wzrokowe.

  • niedostateczna konwergencja

Aby widzieć wyraźnie tekst na komputerze czy smartfonie, oczy muszą ustawić się zbieżnie. Odpowiada za to proces nazywany konwergencją. Jeżeli nasze oczy nie chcą ze sobą prawidłowo współdziałać pojawiają się problemy, a jednym z nich jest niedostateczna konwergencja. Możemy wpływać na ten stan odpowiednimi ćwiczeniami.

Bez kompleksowego badania wzroku nie jesteśmy w stanie określić, czy któryś z tych problemów może prowadzić do zmęczenia oczu.

2. Okulary do pracy przy komputerze 

Okulary okularom nierówne. Pamiętaj, że nie każde będą redukowały zmęczenie oczu. Na idealne okulary do komputera składa się:

  • Prawidłowa moc okularów

Najlepiej dobrana podczas kompleksowego badania refrakcji i widzenia obuocznego.

  • Dobrana konstrukcja szkieł do okularów

Konstrukcja mówi nam o tym jak rozkłada się moc na powierzchni okularów. Specjalista podpowie Ci jaką konstrukcję szkieł wybrać, ponieważ wybór jest szeroki: jednoogniskowe, relaksacyjne, progresywne, biurowe… W zależności od Twoich wymagań wzrokowych, wady wzroku i stanu akomodacji pomożemy Ci dobrać najlepszą opcję.

  • Odpowiednie uszlachetnienia (filtr UV, powłoka antyrefleksyjna)

Okulary to idealna tarcza chroniąca nasz wzrok przed szkodliwym wpływem światła niebieskofioletowego. Możemy to osiągnąć wybierać szkła okularowe z filtrem tego światła. Mamy do wyboru dwie opcje: powłokę antyrefleksyjną lub filtr szkodliwego światła wbudowany w materiał. Powłoka antyrefleksyjna mieni się wtedy na niebieskofioletowy kolor, podczas gdy filtr wbudowany w materiał nie ma tego efektu. Wybór zależy od naszych upodobań estetycznych. Możemy również połączyć te dwie metody ochrony i w rezultacie uzyskać jeszcze lepszy efekt ochronny. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie delikatnie zmieni naszą percepcję kolorów, ponieważ odetniemy dużo światła niebieskofioletowego.

  • Właściwy montaż

Bezsprzecznie jednym z najistotniejszych elementów wpływających na komfort widzenia jest właściwy montaż soczewek w oprawie. Pomagają tutaj urządzenia do wideocentracji, które w precyzyjny sposób określą optymalne parametry montażu.

3. Higiena pracy wzrokowej

Nie od dziś wiadomo, że największą moc sprawczą mają nasze codziennie nawyki. Dzieje się podobnie podczas pracy przed komputerem. To co najlepiej wpływa na nasz układ wzroku to odpowiednia higiena pracy wzrokowej. 

Zasada 20/20/20

Stosuj zasadę 20/20/20, która mówi o tym, że co 20 minut należy oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć przez minimum 20 sekund na przedmiot ustawiony w odległości 20 metrów od nas. Ważne jest, aby zobaczyć ten odległy przedmiot wyraźnie – dopiero wtedy wiemy, że zmusiliśmy nasz układ wzrokowy do pracy. W rezultacie rozluźniamy akomodację oka.

Regularne mrugarnie

Oprócz tego musimy pamiętać o regularnym mruganiu. Możemy zainstalować sobie na komputerze aplikację, która przypomni nam o regularnym mruganiu i przerwach.

Dużo wody

Tak jak dla całego organizmu, również dla oczu niezwykle istotna jest odpowiednia ilość wody. Film łzowy, aby działać poprawnie potrzebuje odpowiedniego nawodnienia organizmu.

4. Ergonomia stanowiska pracy

Odpowiednie stanowisko pracy jest niezbędne nie tylko dla Twoich oczu, ale przede wszystkim Twojego ciała. Jakie aspekty są ważne dla Twojego wzroku?

  • ustawienia monitora

Jeżeli to możliwe korzystaj z dużego monitora. Dzięki temu nie będziesz męczył oczu za małą czcionką. Ustaw monitor w odległości minimum 50 cm od swoich oczu, środek ekranu powinien znajdować się poniżej linii wzroku podczas patrzenia na wprost.

  • techniczne aspekty ekranu

W miarę możliwości wybieraj monitory z matrycą zapobiegającą odbiciom światła. Pamiętaj również o odpowiedniej częstotliwości odświeżania obrazu 70-85 Hz (większość ekranów ma ustawioną częstotliwość 60 Hz).

  • oświetlenie pomieszczenia 

Komputer nie powinien znajdować blisko okna, ze względu na bezpośrednie padanie promieni słonecznych na ekran. Jeżeli inne ustawienie nie wchodzi w grę, postaraj się o odpowiednie rolety lub zasłony. Ważne, aby monitor nie był jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, ponieważ spowoduje to efekt olśnienia. Przede wszystkim jasność wyświetlacza powinna być niewiele większa od jasności otoczenia. Dobrym rozwiązaniem jest lampa biurkowa skierowana na dokumenty (nie na monitor, ani Twoją twarz).

  • jakość powietrza

Jeżeli pracujesz w pomieszczeniu ogrzewanym lub klimatyzowanym dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. Nawilżone powietrze sprawia, że łzy mniej odparowywują. W rezultacie Twoje oczy są w lepszej kondycji.

Już znasz podstawowe zasady dbania o wzrok w cyfrowym świecie. Zapraszam do FRAME na regularne badania kontrolne i okulary, które nie tylko pozwolą Twoim oczom odpocząć, ale również sprawią, że będziesz wyglądać pięknie.