Wybierając nowe okulary skupiamy się na tym jak wyglądamy. To ważne, ponieważ dla większości z nas okulary to dodatek, który nosimy cały dzień – powinny być dopełnieniem naszego stylu, jak fryzura, biżuteria czy makijaż. Warto jednak zastanowić się nad tym, co rzeczywiście wpływa na komfort i samopoczucie – mowa o szkłach okularowych.
Niestety niewiele osób zwraca uwagę na wybór szkieł do okularów. Często dzieje się tak z prostego powodu: nie czujemy się komfortowo wybierając szkła, ponieważ nie mamy wiedzy nt. wariantów
i funkcji. Często wiemy jakie są nasze oczekiwania odnośnie nowych okularów, ale nie wiemy jaki produkt jest odpowiedzią na te potrzeby. Podobnie czujemy się idąc do lekarza, który dobiera nam odpowiednią terapię bazując na wynikach badań oraz naszych subiektywnych opiniach.
Współczesne szkła okularowe to coś więcej niż tylko klucz do wyraźnego widzenia. Przyjrzyjmy się jakie funkcje i korzyści płyną z odpowiednio dobranego rozwiązania.
Funkcje szkieł okularowych możemy podzielić na 3 podstawowe kategorie:
1. Korygują wzrok
2. Chronią oczy
3. Zapewniają przejrzyste widzenie
Szkła korygują wadę wzroku
To podstawowe zadanie okularów – posiadać szkła okularowe o mocy, która odpowiada naszej wadzie
wzroku. Dzięki temu możemy widzieć wyraźnie – jakby wada wzroku u nas nie występowała. Mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości dla korekcji wzroku. W optyce mówimy o tym, że dobieramy odpowiednią konstrukcję do potrzeb klienta. Najczęściej występujące rodzaje szkieł okularowych to: klasyczne szkła jednoogniskowe, szkła progresywne, szkła relaksacyjne czy do czytania.
Więcej o poszczególnych konstrukcjach w oddzielnym artykule.
Szkła chronią Twoje oczy
Bardziej zaawansowane szkła okularowe spełniają dodatkowe zadanie – chronią wzrok przed szkodliwym wpływem światła. Podobnie jak w przypadku naszej skóry – oczy nie lubią promieniowania UV. Szkła, które wybieramy dla Ciebie zawsze zapewniają wysoki poziom ochrony przed UV. Natomiast dodatkowym czynnikiem szkodliwym, na który warto zwrócić uwagę jest światło niebieskofioletowe – czyli to emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych, sztuczne oświetlenie oraz w największym wymiarze – przez nasze życiodajne Słońce.
Na jaki rodzaj ochrony oczy możesz się zdecydować?
– Eye Protect System to nowoczesny rodzaj materiału, z którego zrobione są szkła okularowe, filtrującego szkodliwe promieniowanie UV i niebieskofioletowe
– Transitions to inteligentne szkła adaptujące się do zmieniających się warunków oświetleniowych, potocznie zwane fotochromami (ale bardzo zaawansowanymi!)
– szkła przeciwsłoneczne to komfortowe rozwiązanie zarówno dla wszystkich osób – czy wiecie, że okulary przeciwsłoneczne mogą być także z odpowiednią korekcją?
Temat ochrony wzroku jest bardzo obszerny, dlatego więcej przeczytacie w oddzielnym artykule.
Szkła zapewniają przejrzyste widzenie
Ostatnim elementem, o którym nie należy zapominać, jest przejrzyste widzenie. Każde szkła okularowe są pewnego rodzaju barierą pomiędzy tym, co chcemy zobaczyć a naszym okiem. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniej powłoki uszlachetniającej, która nakładana jest na szkła okularowe, aby zapewnić kilka funkcji: może poprawić przejrzystość widzenia (czyli ułatwić czyszczenie szkieł, chronić przed zabrudzeniami i zadrapaniami), ale także zadbać o wzrok przed komputerem lub chronić go przed szkodliwym promieniowaniem.
O sposobach na przejrzyste widzenie przeczytacie w kolejnym wpisie.
Każda chwila zasługuje na wyraźne widzenie.