Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
Dodano: 06.14.2024
Długość:
Kategoria: Lifestyle | Szkła okularowe
Autor: Sylwia

Okulary przeciwsłoneczne od wielu lat stanowią modny dodatek naszych stylizacji. Musimy jednak pamiętać, że podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym światłem. Dodatkowo zapewnią nam komfortowe widzenia w silnym świetle. W kilku zdaniach przedstawimy Ci na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne. Stawiaj na okulary ze sprawdzonych źródeł, dlatego kupuj słońce u optyka.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Czy te okulary mają wszystkie filtry? To najczęstsze pytanie, które pada u optyka, gdy kupujemy okulary przeciwsłoneczne. Co tak naprawdę powinno się kryć pod pojęciem „wszystkie filtry”. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na oznaczenie UV 400, które najczęściej znajduje się na zauszniku okularów przeciwsłonecznych. UV 400 oznacza, że materiał z którego wykonane są soczewki w naszych okularach blokuje 100% promieniowania do długości fali 400 nm. W praktyce oznacza to pełną ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

UWAGA: UV 400 nie jest w żaden sposób powiązany z poziomem zabarwienia soczewek przeciwsłonecznych. Oznacza to, że niezależnie czy Twoje okulary są całkowicie przejrzyste, czy zupełnie ciemne poziom ochrony przed światłem UV może był dokładnie taki sam. O stopniu zabarwienia szkieł decyduje tzw. „kategoria” barwienia. Im wyższa kategoria tym mniej światła dociera do oka. Najpopularniejszą kategorią jest kategoria 3. W tej kategorii aż 85% światła jest blokowane przez soczewkę, a 15% dociera do oka umożliwiając powstanie obrazu na siatkówce. Ta kategoria zapewnia komfortowe widzenie w słoneczne dni i upoważnia nas do prowadzenia samochodu. Podsumowanie kategorii znajdziesz na poniższej grafice.

Kategorie barwień przeciwsłonecznych
Kategorie barwień przeciwsłonecznych

Czy filtr w okularach przeciwsłonecznych wystarczy?

NIE. Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się ochroną w okularach przeciwsłonecznych to powinniśmy również zwrócić uwagę na odpowiedni antyrefleks naniesiony na tylną powierzchnię soczewki. Światło słoneczne często dostaje się do oka poprzez odbicie od tylnej powierzchni soczewki. Dzieje się tak zwłaszcza w okularach, które nie mają typowo sportowego charakteru i nie przylegają ściśle do powierzchni głowy. W takim przypadku warto sprawdzić czy szkła są pokryte specjalną warstwą antyrefleksyjną, która ma za zadanie eliminować szkodliwe światło UV.

Kiedy warto mieć polaryzację w okularach przeciwsłonecznych?

Polaryzacja to dodatkowe uszlachetnienie, które w niektórych warunkach zapewnia zdecydowanie większy komfort widzenia. Sama polaryzacja nie wpływa na poziom ochrony przed światłem UV. Polaryzacja znajduje szczególne uzasadnienie w środowisku, w którym jesteśmy narażeni na dużo odbić światła od różnych powierzchni, np.

  • wędrówki po śniegu, który mocno odbija promienie słoneczne
  • spędzanie czasu nad wodą, np. plażowanie, żeglowanie, wędkarstwo
  • prowadzenie samochodu po mokrej nawierzchni
  • spacery/jeżdżenie po miastach z dużą ilością szklanych budynków

W takich warunkach najlepiej sprawdzają się okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, ponieważ eliminują wszystkie odbicia światła od mokrych powierzchni. Zobacz na poniżej animacji jaką różnicę w jakości obrazu wprowadza polaryzacja.

Polaryzacja ma niestety również swoje „minusy”. Często powoduje problemy z prawidłową widocznością obrazu na różnego rodzaju wyświetlaczach. Przed zakupem takich okularów warto się upewnić, że będziesz w stanie zobaczyć dobrze wszystkie wskaźniki na swojej desce rozdzielczej.

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją wady wzroku

Barwienie można dobrać z palety barwień lub zabarwić soczewki na życzenie, korzystając z soczewki, która została oryginalnie zaprojektowana do danej oprawy przeciwsłonecznej. Bardzo często decydujecie się również nas szkła gradalne – jaśniejsze w dolnej części. W okularach przeciwsłonecznych z korekcją możesz również zamontować szkła z polaryzacją.

Koszt pary takich soczewek w pełnym barwieniu kategorii 3 zaczyna się już od około 300 zł za komplet. Jeżeli uważasz, że to rozwiązanie byłoby dla Ciebie odpowiednie możesz umówić się na badanie wzroku. Dobierzemy moc i odpowiedni rodzaj szkieł.

A może posiadasz okulary przeciwsłoneczne i nie jesteś pewien czy mają odpowiednie filtry? Możesz je do nas przynieść, chętnie sprawdzimy. Optyk Żoliborz – FRAME – Przasnyska 5.

Poprzedni

Następny

Poprzedni

Następny

PRODUKTY DO ARTYKUŁU

TO CIĘ ZAINTERESUJE